Fika med Famnet – Enkla samtal om livet och uppdraget.
Ibland är det skönt att bara få prata en stund med andra som förstår.
Därför bjuder vi in till Fika med Famnet – digitala fikaträffar för våra medlemmar där samtalen får vara enkla, prestigelösa och ta den väg som känns naturlig.
Ingen föreläsning. Inget att förbereda. Bara en lugn mötesplats där du kan dela något som är svårt, något som fungerat oväntat bra, en vardagsfundering – eller något du är stolt över.
Du står för kaffet. Famnet står för mötesplatsen och gemenskapen.
Efter en kort inledning delar vi upp oss i mindre grupper. Du kan sitta med en kopp kaffe, ligga i soffan eller ta med mobilen på en promenad. Du väljer själv hur mycket du vill prata – och det går lika bra att mest lyssna.
Tanken är enkel: att få ses en stund och prata med andra som känner igen sig i uppdragets alla sidor. Ta en kopp kaffe, slå dig ner och var med precis som du är.
Målgrupp: Öppet – För alla som är familjehem, jourhem eller kontaktfamilj
Datum och tid: Tisdagen 22/9 18:30-19:30
Skriv in i kalendern redan nu!
Plats: Digitalt via Zoom
Anmälan: Fyll i formulär: https://forms.office.com/e/KC1pjqqePt
Du får länken i mejlen senast 24 timmar innan – håll utkik.
Varmt välkommen till en enkel stund tillsammans med Famnet.

